20 Mart 2013 Çarşamba

En İyi 10 Türk Filmi


En iyi Türk filmlerini sıralamak cidden zor ve neye göre, kime göre; ama ortalama bir liste çıkacaksa adaylar şöyle olabilir:

120Anadolu'nun bir döneminde, belli bir yerinde yaşanan mücadeleyi anlatan iyi bir dram.
Abuzer KadayıfTürk sinemasında komedi ile birlikte en iyi göndermelerin yapıldığı, komedi ve dramın en iyi şekilde harmanlandığı güzel bir film.
Babam ve Oğlum"Ben ağlamam!" diyenleri bile çözen sayılı filmlerden.
Beyaz MelekSosyal iletileriyle kanayan bir yaraya değinilen başarılı bir film.
BeynelmilelBiraz komedi, biraz politika, biraz da dram: Sıkmadan, zevkle izlenen filmlerden.
Cumhuriyet: Eksik kalmış bir başka tarih filmiydi; ama en iyi on sıralamasına oyuncu performanslarından dolayı giremeyecek ve mümkünse tekrar filmi çekilmesi gereken bir yapım.
Dedemin İnsanlarıYine bir döneme yorum katan bir eser.
Devrim ArabalarıAzmin ne yüce olduğunu, zorlu koşullar altında bile inanç olduğu sürece nelerin yapılabileceğini gayet iyi gösteren bir film.
Döngel KarhanesiSoluksuz kahkaha attıran, Metin Akpınar'ın en iyi filmlerinden.
EşkıyaTürk sinemasının sanırım dönüm noktası ve Şener Şen'in deneyiminin konuştuğu film.
Eyvah Eyvah (Seri)Ata Demirer ile Demet Akbağ'ın bu iki filminden hangisi diğerinden daha iyi bilmiyorum.
Fetih 1453Devrim Evin gibi çok daha fazla görmemiz gereken bir oyuncuyu tanıtan ve ondan da önce, çok büyük bir boşluğu, çok büyük bir başarıyla örten şahaser.
Gölgeler ve SuretlerKıbrıs... Aşk, acı, gözyaşı...
Hababam Sınıfı (İlk Altı Film): Devam filmleri dışında, ilk altı filmiyle tekrar tekrar kendini izlettiren komedi furyası.
Hırsız Var!Farklı dünyaların insanlarının, ilginç bir şekilde aynı noktada bulunduğu ve kısmen eleştirel bir yaklaşımı olsa da, bolca güldüren iyi bir komedi.
Issız AdamSon dönemlerin belki de en iyi aşk hikâyesi.
Milyarder (Mesudiyeli Mesut)Paranın gücüne ve insanların bundan nasıl etkilendiğine komik bir bakış.
NamusluŞener Şen'in, Mesudiyeli Mesut filmindeki benzer etki...
Osmanlı Cumhuriyeti"Geçmişte ufak bir değişiklik olsa acaba neler olurdu?" sorusunun komediyle yanıt bulmuş durumu.
PardonAdalet her zaman doğru karar veremeyebilir veya doğruyu biraz geç farkedebilir...
Rus GelinZeki Alasya'nın yönettiği, gerçekten güzel bir komedi.
Salak Milyoner & Köyden İndim ŞehreHimmet (Zeki Alasya), Hayret (Metin Akpınar), Saffet (Kemal Sunal) ve de Gayret (Halit Akçatepe). En nihayet Adile Naşit, Perran Kutman, Tekin Akmansoy, Leman Çıdamlı, Hulusi Kentmen, Ali Şen, Münir Özkul ile iki filmlik güzel mi güzel bir aile komedisi...
Züğürt AğaŞener Şen'den bir başka komedi klasiği, ağalık düzeninin yıkılışına ilginç bir yorum.

Bu 23 filmden en iyi 10 çıkarmak gerçekten güç: Özellikle ilk 3'ten sonrası epey epey zor oldu; ama benim En İyi 10 Türk Filmi listem böyle şekilleniyor:

1. Fetih 1453 _ Ulubatlı Hasan'ın aşk deneyimi belki birazcık abartılmış olsa bile, bugüne dek benzeri yapılamamış bir tarih filmi ve bence sırf bu özelliğinden bile ilk sırayı alır; ki zaten oyunculuk, görsel efektler, müzik gibi kriterlerle de bu tahtı koruması gerek. Ayrıntı: Fetih 1453 Üstüne

2. Dedemin İnsanları _ Farklı kültürlerde yetişen, sosyoekonomik durumları farklı olabilecek, farklı yerlerin insanları... Bu geniş mozaikte ortak nokta bulunabilmesi zor gibi görünse de; film, bunu boş çıkarmayı başarıyor. Çetin Tekindor, Hümeyra ve Durukan Çelikkaya'nın çok ama çok iyi performansının katkısıyla usta yönetmen Çağan Irmak'ın belki de bir dönemi bırakıp bir diğerine geçtiği film olabilir.

3. Eşkıya _ Yeşilçam'ın efsane oyuncularından Şener Şen'in başrolünü oynadığı ve Türk sinemasına yeni bir soluk getiren ve de aldığı az sayıdaki ödülle nankörlük edildiğini düşündüğüm film. Öyle ki, Eşkıya'dan öncekilerle sonrakiler arasında açık bir fark olduğu inancındayım ve bu film, izleyicinin beklentilerini arttırıp sunanların daha özenli olmasını sağladı bence ve üçüncü sırayı hak etti.

4. Döngel Karhanesi _ Metin Akpınar'ın başını çektiği, en çok güldüğüm komedi oldu Döngel Karhanesi. Eğlenceli, iyi zaman geçirten bir film ve komedi alanında yeri ilk olsa da, genel sıralamada dördüncü...

5. Abuzer Kadayıf _ Komedi mi, evet komedi; ama aslında birçok kilit noktasında birçok yere taşı atan bir komedi. Öncesindeki benzer filmlerden farkı, şarkıcı-türkücü kesimden, futbolcuya, oradan mafyaya, siyaset dünyasına; hepsine iyi şekilde iletisini verebilmesi ve tüm bunları yaparken muhalif çizgiye girmeden, komediyle işini görebilmiş olması...

6. Hababam Sınıfı _ Geniş katılımlı bir anket yapılmış olsa ve her filmin ortalama bir kişi tarafından kaç kez izlendiği tespit edilse, sanırım ilk sırayı bu serinin ilk altı filminden biri alır. Bu altılı içinde de, son ikisi, yani 1978 - Dokuz Doğuruyor ile 1981 - Güle Güle filmleri, sanırım ilk filmle onu izleyen Sınıfta Kaldı, Uyanıyor, Tatilde serilerinin birkaç adım gerisinde kalıyor. İyi bir güldürü ve bundan yıllar sonra da izlenileceğine inandığım film serisi...

7. Beyaz Melek _ Duygu sömürüsü olarak eleştirilse bile, varolan bir gerçeğe farklı bir bakış açısı verip oyuncu kadrosuyla bunu başarılı kılan iyi bir film. Anlatılmaktan çok, izlenmeyi hak eden bir yapım...

8. Pardon _ Güldüren ve de düşündüren, biraz komedi, biraz dram, belki biraz da eleştiri ya da politik; ama gerçekten güzel bir film. Eksikleri yok değil; ama bu, ilk ona girmesi için de bir engel değil bence.

9. Beynelmilel _ Evde, aileyle izlenebilecek en iyi yapımlardan biri. Özgü Namal'la şaha kalkmış, bir döneme hem güldürü, hem dram malzemesiyle ışık tutan güzel film. Sıradan vatandaşların, iyi niyetle yapmaya çalıştıkları şeyin doğurduğu acı sonuç...

10. Gölgeler ve Suretler _ Eğer tarih, savaş ya da politika beklentisiyle incelenirse olumsuz fikirler verilmesini sağlayabilecek, tamamen dram olarak kabul edilebilir bir film. 1960'lar da Kıbrıs'ta yaşanan gündelik yaşamın penceresinden bakan, iyi ile kötü arasındaki belirsiz çizginin ortaya serildiği iyi bir yapım.

Dikkatinizi Çekebilir:

8 yorum :

 1. bu liste olmamış maalesef. Eşkıya, Gemide, Masumiyet, Kader, Ağır Roman gibi filmleri kenarda bırakmak büyük ayıp olmuş.

  YanıtlaSil
 2. Fetih 1453 ü izledim tarihimizi güzel anlatanbir film oyuncularını senaryoyu çok güzel bir şekilde emekle hazırlanmıştır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı fikirdeyim, gerçekten çok güzel ve belgesel tadında bir tarih/savaş filmi...

   Sil
 3. Komedi dalında 2000 yılından bu zamana en iyisi bana göre G.O.R.A diyebilirim. Cem Yılmaz'ın senaryosunu yazdığı filmleri göz ardı etmem olmaz. Bu elbette kişisel düşüncem, katılan olur. Katılmayan olur saygı duymak gerekiyor, film önerileri için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 4. bence bu konuda anket yapmalısınız. eminim çok farklı sonuçlar çıkacaktır....

  YanıtlaSil
 5. New york ta 5 minare bence gayet başarılı idid onuda eklemeniz gererebilir :) Ejder kapanı falanda fena değil di :) ama paylaşım için teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. keşke bu konuda anket olsaydı daha iyiydi.çok daha başarılı olmuş filmler listeye bile girmemiş.tekrar kontrol edilirse iyi olur

  YanıtlaSil
 7. Paylaşım için teşekkürler "en iyi 10 Türk filmi" sıralaması yapmak gerçekten zor, belki kategorilere ayırıp en iyi 10 Türk komedi filmi gibi ayrı bir liste oluşturup ankette eklerseniz daha güzel durabilir ;)

  YanıtlaSil